آموزش و مشاوره تضمینی!

جستجو کردن

مشاغل استراتژیک و استراتژی استخدام

آخرین اخبار و مقالات

استخدام استراتژیک با استخدام عملیاتی متفاوت است. مدیریت ارشد به دقت مشاغل استراتژیک را زیر نظر دارد. منابع انسانی باید گزارش پیشرفت منظم را به مدیریت ارشد ارائه دهد. موقعیت های شغلی استراتژیک نادر هستند و فقط تعداد کمی از متخصصان در بازار کار در دسترس هستند. استخدام استراتژیک گران است.

استخدام کننده منابع انسانی کارمند مناسبی برای تصمیم گیری نیست. استراتژی استخدام باید راهنمایی در مورد موقعیت های شغلی استراتژیک ارائه دهد. مدیریت ارشد باید لیست مشاغل خالی را که مانند مشاغل استراتژیک مشخص شده اند تأیید کند.

 

مشاغل استراتژیک و استراتژی استخدام

مشاغل استراتژیک چیست؟

مشاغل استراتژیک به طور مستقیم با استراتژی کسب و کار مرتبط است. آنها بر رشد سازمان یا بهبود قابل توجه در عملیات تجاری متمرکز هستند. این موقعیت‌های شغلی معمولاً نیازمند مجموعه‌ای از مهارت‌ها و شایستگی‌ها هستند.

متخصص استخدام باید از کانال های مختلف استخدام برای کارکنان این موقعیت های شغلی استفاده کند. موقعیت های شغلی استراتژیک موقعیت های شغلی موقت در بسیاری از سازمان ها هستند. افرادی که در این موقعیت های شغلی هستند بسیار باهوش هستند، آنها سازمان ها را نوآوری می کنند. آنها به زودی به دنبال فرصت شغلی چالش برانگیز جدید هستند.

موقعیت های شغلی معمولاً خارج از خط مشی پرداخت پاداش برای بقیه کارکنان است. سازمان باید وظایف و اهداف را به دقت برنامه ریزی کند. باید در مدت کوتاهی بیشترین بهره را از کارمندان ببرد. مشاغل استراتژیک تغییر می کند. استراتژی کسب و کار ابتکاراتی را برای رشد شرکت تعریف می کند. استراتژی کسب و کار مهارت های مورد نیاز برای ایجاد مزیت رقابتی را تعریف می کند. منابع انسانی باید پروفایل های شغلی را آماده کند و باید بهترین کانال های استخدام را پیدا کند.

نقش استراتژی استخدام

استراتژی استخدام باید شامل بخش تفصیلی در مورد ابتکارات استراتژیک باشد. مدیران ارشد نمی توانند مهارت ها و شایستگی های مورد نیاز را دقیقاً تعریف کنند. نقش منابع انسانی است. نتیجه باید پس از تایید در استراتژی استخدام گنجانده شود. منابع انسانی باید استراتژی کسب و کار را درک کند زیرا می تواند مشاغل استراتژیک مختلف را شناسایی کند. آنها باید به واحدهای مختلف تقسیم شوند. منابع انسانی باید برنامه استخدام را پیشنهاد کند و باید خط زمانی واقع بینانه را تنظیم کند. مدیریت انعام انتظار دارد که به موقع تحویل داده شود زیرا کارمندان می توانند اجرای استراتژی تجاری جدید را سرعت بخشند.

هلدینگ کاسپین | آموزش و مشاوره تضمینی

نتیجه گیری

مشاغل استراتژیک

*با ماموریت اصلی سازمان ارتباط نزدیک دارد.
*با نتایج کلیدی سازمان مثل درآمد، سود، فروش، سهم بازار و… ارتباط نزدیک و مستقیم دارد.
*روتین، استاندارد و تکراری نیست.
*در ارتباط مستقیم با مشتری و بازار و سهم بازار قرار دارد.
*تامین نیروی انسانی شایسته برای آن آسان و ارزان نیست.
*انجام آن نیاز به سطوح بالایی از دانش و مهارت و تجربه دارد.
*در آن، تصمیمات پیچیده و مهم گرفته می‌شود.
*روی سایر مشاغل سازمان اثرگذار است.
*غیبت شاغل آن به شدت احساس می‌شود.
*با اطلاعات محرمانه، حساس و باارزش سروکار دارد.
*در زنجیره تولید ارزش قرار دارد و برای سازمان مزیت رقابتی ایجاد می‌کند.
*به راحتی و ارزانی قابل برونسپاری نیست.
*اشتباهات و ابتکارات در آن آثار عمیق و بلند مدت بر سازمان دارد.
*پیچیده است و متغیرهای زیاد و پرتعدادی بر آن موثر است.
*حفظ و نگهداشت کارکنان شایسته آن آسان نیست.
*هزینه اشتباه در این شغل بالاست.


تهیه شده توسط تیم تولید محتوای هلدینگ کاسپین /

منبع : https://hrmhandbook.com/hrp/rctp/recruitment-strategy/strategic-job-positions/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0